Koszty budowy
-
Budynek wraz z przyłączami
W zależności od przyjętych rozwiązań najczęściej jest to budynek parterowy, który powinien posiadać pomieszczenie do ustawienia pieca o powierzchni minimum 40 m2 i wysokości około 3-4 m. W budynku należy przewidzieć także biuro wraz z osobnym pomieszczeniem dla klientów oczekujących na prochy swojego pupila. Należy pamietać także o pomieszczeniu chłodni i częścią sanitarną. W przypadku zasilania w olej opałowy należy przewidzieć również pomieszczenie na umieszczenie zbiornika na olej opałowy. Zbiornik można zloalizować równiez na zewnątrz budynku. Szczegółowe wymagania weterynaryjne zawarte są w Załączniku III ROZPORZĄDZENIA KOMISJI (UE) NR 142/2011 z dnia 25 lutego 2011r. - Oczywiście na etapie uzyskiwania odpowiednich pozwoleń budowlanych i realizacji krematorium, obowiązują ogólne przepisy Prawa Budowlanego.
- Poniżej pokazano przykładowy plan krematorium zwięrzęcego w USA.
-
Zagospodarowanie terenu wokół krematorium
Na terenie krematorium można pomyśleć o tzw. kolumbarium do umieszczenia urn.
-
Zakup pieca do kremacji. Przykładowe rozwiązania
Podstawowe modele przeznaczone dla krematoriów dla zwierząt o wydajności 25 kg/h rozpoczynają się od kwoty 95 tys. złotych. Wybór i możliwości konfiguracji pozwalają na późniejszą rozbudowę np. o kolejne komory do kremacji indywidualnej przy wykorzystaniu istniejących elementów. np. wspólnej komory dopalania lub komina. Po ustaleniu Państwa wymagań przygotujemy indywidualną wycenę takiego zestawu.
- Zakup chłodni i w przypadku prowadzenia kremacji indywidualnej urządzeń do zagospodarowania popiołu i przygotowania prochów.
Racjonalna eksploatacja instalacji oparta jest optymalnym wykorzystaniu pieca. Konieczność prowadzenia procesu w wysokiej temperaturze wymusza zgromadzenie pewnej ilości szczątków do jego nieprzerwanej pracy. W tym celu niezbędnym wyposażeniem obiektu staje się chłodnia do przechowywania zwłok zwierząt. Wielkość tego urządzenia każdorazowo powinna być dopasowana do wydajności instalacji i ilości przechowywanych zwłok zwierząt. Warto przewidzieć co najmniej dwa niezależnie działające urządzenia.
Do pozostałych nakładów inwestycyjnych można tez zaliczyć:
- Prace związane z montażem urządzeń.
- Młynek do popiołu
- Koszty uzgodnień I pozwoleń.
- Zakup samochodu przeznaczonego do transport zwłok zwierząt
- Urządzenia biurowe, meble, komputer drukarka itp.
- Strona internetowa
- Opłaty za konsultacje, opracowania, ewentualne pomiary itp